Na jugu Hercegovine, u tipično kraškom ambijentu, sa lijeve strane rijeke Neretve, nalazi se Hutovo blato, jedinstvena submediteranska močvara u Europi. Poznato je od davnina kao zelena oaza, sa obiljem vode u kojoj je uvjete za život našao veliki broj biljnih i životinjskih vrsta. Močvara je interesantna i značajna sa ornitološkog, ihtiološkog, znanstvenog, ekološkog i turističkog stajališta.
Hutovo blato se smatra jednim od najvećih zimovališta ptica na području Europe. Hutovo blato teritorijalno pripada općinama Čapljina i Stolac, a prostire se na močvarnom, ravničarskom i brdovitom terenu, sa nadmorskom visinom od 1 m do 432 m.

Park Prirode "Hutovo blato" osnovan je 1995. godine. Nalazi se u jugoistočnoj Hercegovini, sa lijeve strane rijeke Neretve na teritoriju općina Čapljina i Stolac. Zauzima površinu od 7411 ha.
"Hutovo blato" kao iznimno stanište za brojne biljne i životinjske vrste spominje se od davnina. Poslije Drugog svjetskog rata "Hutovo blato" je bilo zaštićeno isključivo kao elitno lovište. Povjest "Hutova blata" kao zaštićenog dijela prirode počinje od 03. lipnja 1954. godine kada je ustanovljen ornito-faunistički rezervat "Hutovo blato" 6144 ha.

Vinograd u kamenu-jedinstven vinograd u svijetu smješten je u južnom dijelu Brotnja. Jedinstven je po tomu što je kamenu pustinju pretvorio u oazu obilja loze i grožđa.
Plantaža zauzima površinu od 100 hektara. Na njoj se uzgaja autohtona vinska sorta Žilavka. Zbog sunca, kamena i sustava napajanja vodom, Žilavku dobivenu s ove plantaže karakterizira visok sadržaj šečera iz koje se dobiva čuveno "Kameno vino".
Proizvodi Vinarija Čitluk

Pećina se nalazi u speleološkom parku prirode, na sučelju podzemnih vodotoka jadranskog sliva, u Opčini Ravno a u sred Popovog polja.

Vjetrenica je najveća i najpoznatija pećina u Bosni i Hercegovini, zaštićeni je spomenik prirode koji se nalazi u općini Ravno te je 12 km udaljena od jadranske obale. Magična ljepota, prostrani hodnici i dvorane, podzemne vode i vodopadi, vjetar koji stalno struji čine ovu pećinu jedinstvenom u svijetu.

Neretva je rijeka ljepotica Hercegovine. Duga 225 km, izvire ispod planine Jabuke u planinskim predjelima visoke Hercegovine ii većim dijelom svoga toka ima odlike planinske rijeke. Neretva je brza, pjenušava, zelena i bistra rijeka, koja u kanjonu uzvodno od Konjica adrenalinom napunjenim rafterima pruža neponovljiv doživljaj.

Na svom putu ka Jadranu Neretva protiče kroz neke od najljepših bosanskohercegovačkih gradova: Konjic, Jablanicu, Mostar, Čapljinu, Počitelj. Poznata je po svojoj smaragdno-zelenoj boji, čistoj i u svom gornjem toku potpuno pitkoj vodi.

Posljednih deset godina rafting na Neretvi doživio je naglu ekspanziju. Od Glavatičeva do Konjica vozi se najinteresantnija rafting tura na Neretvi sa nekoliko divljih dijelova i spada u najatraktvnije rijeke u Evropi sa stepenom težine 2-3. Dužina staze je oko 23 km i plovidba traje oko 5 sati sa prelijepim kanjonom i vodopadima, koji se vide prilikom spuštanja.

U heregovačkom kršu, na području općine Ljubuški nalaze se vodopadi Kravice. Svojim tokom rijeka Trebižat stvara ove čudesne i prekrasne vodopade. Visina samih vodopada je približno 28 metara.
Ova prirodna ljepota kroz godinu privuče velik broj posjetitelja. U ljetnom periodu, zbog nižeg vodostaja rijeke, bazen ispod slapova nudi uživanje u plivanju i vodenim sportovima. Nema sumnje da su vodopadi Kravice jedni od najljepših prirodnih ljepota u Hercegovini uopće. U svako doba godine, zbog razine vodostaja rijeke Trebižat, vodopadi nude različit doživljaj. U sezoni nekoliko restorana koji se nalaze u blizini samih slapova nude jela s roštilja i riblje specijalitete.

Kontakt

 

Turistička zajednica HNŽ/HNK
Adresa: Dr. Ante Starčevića bb
Tel. : +387 36 355 090
Fax : 387 36 355 096
email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
www.hercegovina.ba

Preuzmite publikaciju

Mapa Agroturizam Hercegovine

Projekt Agroturizam

Projekt: Razvoj ruralnog turizma u Hercegovačko-neretvanskoj županiji/Hercegovačko-neretvanskom kantonu/
Menadžer projekta: Semir Temim
Ekspert: Robert Baćac
Koordinator:Ramiz Bašić
Mostar, 2016./ 2017.
Projekt financirala i implementirala:
Turistička zajednica HNK/Ž